Rekuperace – dostupná cesta k úspoře energie
Rekuperace – dostupná cesta k úspoře energie
V dnešní době se úspory energií stávají velice diskutovaným tématem. Naše moderní společnost je přímo vázaná na dostupnost energetických zdrojů a začíná si uvědomovat, že tyto zdroje nejsou nevyčerpatelné. Tuto skutečnost si uvědomují ovšem i firmy, které energii produkují a reagují na ni neustálým navyšováním cen. Energetické nároky společnosti neustále rostou a společnost hledá cestu, jak tuto energii co nejlépe využívat.
Nejčastějšími formami používaných energií jsou tepelná, elektrická a kinetická energie. Výdaje za tyto komodity tvoří nedílnou součást výdajů firem, ale i domácností.
Nejjednodušší formou úspor je tyto energie nepoužívat respektive odpojit. Toto ovšem není cesta trvalého rozvoje a narušuje komfort, na který jsou lidé zvyklí. Proto stále hledáme řešení a s jedním z nich bych vás rád seznámil.
Možnost tepelné rekuperace byla dříve spíš výsadou průmyslu a velkých provozů. V dnešní době, kdy dochází díky technologickým inovacím ke snížení výrobních nákladů, je tato možnost dostupná i domácnostem.
Tepelné rekuperátory a jejich princip
Princip tepelné rekuperace je založen na zpětném získávání tepla (energie) z odpadní energie, neboli znovuvyužití této energie. Rekuperace vzduchu je tedy získání části tepla ze vzduchu, který odchází a je již ohřátý. K předání tepla dochází ve výměníku. Nejjednodušší formou rekuperace je výměník vzduch-vzduch, kde odváděný (odpadní) vzduch předává teplo přiváděnému (čerstvému) vzduchu. Dochází k předehřátí vzduchu a náklady spojené s ohřátím se snižují. Navíc odpadní vzduch obsahuje více vlhkosti a při kondenzaci se uvolňuje další energie. Proto se účinnost dostává, u některých druhů výměníků, i nad 90 %.
Tepelná rekuperace je milně zaměňována za teplovzdušné vytápění. Neobsahuje však tepelný zdroj. Toto však neznamená, že rekuperace nemůže být součástí jednotky, která zajišťuje teplovzdušné vytápění a větrání. Proto obecně existují dva systémy – teplovzdušné vytápění s rekuperací a ventilace s rekuperací.
Centrální rekuperační jednotky a jednotky pro rodinné domy
Jak jsem již předestřel, tak rekuperace nachází využití už i v rodinných domech, stále více jich využívá malé rekuperační jednotky. Řízené větrání je nutností k udržení standardů bydlení. Pro udržování hygienického minima, by bylo nutné větrat asi hodinu denně. Při větrání okny bychom tedy ztratili asi 75 % tepelné energie. Při využití větrání s rekuperací by tato ztráta byla o 90 % nižší. V letních dnech je tento jev obrácený a dochází k přirozenému ochlazování. Rekuperační jednotky se dají rozdělit na lokální (v každé místnosti) nebo centrální (jedna jednotky pro celý dům).
Lokální jednotky jsou sice levné, ale mají nízkou účinnost a výkon. V případě centrálních větracích systémů je tomu obráceně.
Centrální rekuperační jednotky obvykle neobsahují jen výměník, ale i sadu filtrů, které zajišťují čistotu přiváděného vzduch.
Tepelné výměníky podle konstrukce
Deskové výměníky
Dochází k přímé výměně tepla u dvou proudů vzduchu, přívodního a odvodního přes teplosměnné plochy (lamely). Účinnost se pohybuje okolo 60 – 70 %.
Klady:
- Nízká tlaková ztráta
- Nedochází ke směšování proudů vzduchu
- Nízká cena
Zápory:
- Nižší účinnost
- Rozměry
Výměníky kapalina-vzduch
Nepřímé výměníky kapalina vzduch využívají teplonosné kapaliny, většinou se jedná o kapaliny na bázi nemrznoucích směsí. Tyto výměníky bývají umístěny na odvodní i přívodní větvi.
Účinnost se pohybuje okolo 50 %.
Klady:
- Oddělení vzduchových proudů
- Příjem tepla z více míst
- Rozměry
Zápory:
- Vhodné při vysokých rozdílech teplot
- Vysoká tlaková ztráta
- Nutnost čerpadla
Tepelné trubice
Tento systém je založen na jevu odpařování a kondenzace kapaliny. Ta je umístěna v žebrových trubicích. Tyto trubice pak musí být vertikálně umístěny v obou větvích vzduchotechnické soustavy. V odvodní větvi dochází k odpařování kapaliny a v přívodní ke kondenzaci, při které dojde k předání energie. Optimální délka trubice by měla být delší než 2m. Účinnost se pohybuje mezi 45 až 60 %.
Klady:
- Oddělené vzduchové proudy
- Není potřeba hnacího systému
Zápory:
- Špatná regulovatelnost
Kontaktní výměníky
Jsou založeny na principu skrápění vzduchu vhodnou kapalinou, většinou se používají solné roztoky. Kapalina pak odebírá teplo vzduchu a transportuje ho do chladiče. Kapalina cirkuluje pomocí čerpadel. Tento systém je velice nákladný, ale dosahuje vysokých účinnosti okolo 70 % a zároveň umožňuje např. desinfekci a pročištění odváděného vzduchu.
Klady:
- Vysoká účinnost
- Čištění odváděného vzduch
- Oddělené proudy vzduchu
- Nízká tlaková ztráta
Zápory:
- Vysoké provozní náklady
- Použití čerpadel
Rotační výměníky
Rotační výměníky používají k přenosu akumulační médium, které ji přenáší z jedné větve do druhé a předává přes teplosměnné plochy. Akumulační hmota je umístěna v rámu, který s ní rotuje pomocí elektromotoru. Účinnost se pohybuje okolo 75 %.
Klady:
- Vysoká účinnost
- Snadná regulace
- Malé rozměry
Zápory:
- Částečné směšování proudů vzduchu
- Přenos škodlivin a zárodků
- Vysoká cena
Závěr
Všechny systémy rekuperace si sebou nesou své klady a zápory, přesto nám ale prokazatelně pomáhají k energetickým úsporám. Díky technologickým inovacím si je může dovolit v podstatě každý, proto na ně při stavbách nezapomínejte a poraďte se s odborníky, kteří vám pro daný projekt nabídnou nejlepší řešení.
Comments are closed.